Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun: Bilime Yön Veren Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bilime yön veren kadınlarla kutluyoruz.

ADA LOVELACE

Dünyanın ilk bilgisayar programcısıdır. Esas olarak Charles Babbage’in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Makine üzerindeki çalışmaları ile bilinir. Makine hakkındaki notları, bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanı dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğudur.

ADA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HEDY LAMARR

30’a yakın Hollywood filminde rol alan Lamarr sadece hoş bir yüzden ibaret değildi. Lamarr’ın çalışmalarından faydalanılarak, günümüzde milyarlarca insanın kullandığı GSM, Wi-Fi ve GPS teknolojileri icat edildi.

HEDY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENIAC KADINLARI

Kadınların 2. Dünya Savaşında destek sağlamak için gönüllü oldukları bir dönemde, ABD’de bulunan çok gizli bir Ordu programı ilk dijital bilgisayar olan ENIAC için kod yazmak üzere altı kadın matematikçi seçti. Yürüttükleri programlama çalışmaları modern yazılımı başlattı.

ENIAC1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRACE HOPPER

Amerika’lı bilim insanı, bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve tümamiraldir. “Harvard Mark I” bilgisayarının ilk programcısı ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi (compiler) geliştiren ve “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme kavramının da ilk kullanıcılarındandır. Aynı zamanda ilk modern programlama dillerinden olan COBOL’un da geliştiricilerindendir.

GRACE1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RADIA PERLMAN

Her ne kadar kendisine öyle denmesini istemese de İnternet’in annesidir. STP (Spanning Tree Protocol) adını verdiğimiz protokolün geliştiricisidir. Perlman’ın geliştirdiği STP köprüleri sayesinde, bugün iki bilgisayar bir ağ üzerinde yer alıp, kendi aralarına bilgi alışverişinde bulunabiliyor.

RADIA

Genel kategorisine gönderildi ve , , , ile etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın