Sunucu (Server) Türleri Nelerdir?

Sunucu (server) ağdaki istemcilere veri, dosya ve kaynak paylaşımı yapan, genelde üstün donanımsal özelliklere sahip olan hizmet sağlayıcı bilgisayarlara sunucu denir.

Sunucular bir ağı yönetmek, veritabanı barındırmak, dosya ya da uygulama paylaşmak, e-posta hesaplarını ya da web sitesini barındırmak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Sunucuların kullanım amacının çeşitliliği nedeniyle birçok türü bulunmaktadır. Barındırma hizmetini yapılacak işe göre seçmek, hem maliyet açısından hem de başarılı ve yüksek performanslı bir barındırma hizmeti edinmek için önemlidir.

reseller1

Co-location Hosting

Co-location Hosting ile müşteri tarafından temin edilen sunucu hosting firmasında konumlandırılarak yedekleme, internet erişimi, sunucu bakımı ve barındırma gibi hizmetler verilir. Böylece kuruma ait sunucu, özel soğutmalı ve güvenli veri merkezi içinde konumlandırılır. Sunucunun yönetimi tamamen müşteriye aittir.

Virtual Hosting

Web sunucusunun kısımlara ayrılarak, her kısmın birbirinden bağlantısız olarak çalışmasına olanak sağlayan bir barındırma türüdür. Bir alan adına birden fazla IP atanabilir. Virtual Hosting hizmeti genelde kurumsallaşmış şirketlere ve orta ölçekli web siteleri için uygundur.

Shared Hosting

Shared (Paylaşımlı) Hosting’de birçok kullanıcı aynı sunucuyu paylaşmaktır.  Bir sunucuda birden fazla barındırma sağlanabilmektedir. Sunucu üzerinde yüzlerce site barındırılabilmektedir.

Dedicated Hosting

Dedicated Hosting ya da kiralık sunucu sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Shared Hosting’de yüzlerce web sitesi aynı sunucuda barındırılırken, dedicated hosting sadece bir müşteriye hizmet eder. Genelde hosting için bir sunucuyu tümüyle kiralamanız gerekmez, sunucunun bir bölümü siteniz için yeterlidir. Ancak bazı web siteleri yüksek performans gereksinimleri ve website üzerindeki trafik yoğunluğu gibi nedenlerle Dedicated Hosting kullanımını tercih ederler.

Yönetimli Dedicated Hosting hizmeti ile hosting firması sunucunun bakımını, veri tabanının belli aralıklarla yedeklenmesini sağlar ve güncellemelerini takip eder, böylece ekstra bir iş gücüne gerek kalmaz ve maliyetler düşer.

DorukNet, kalite ve güven anlayışı ile 1993 yılından beri veri merkezi ve güvenlik hizmetlerini kapsayan anahtar teslim proje çözümleri üretmektedir. DorukNet’in sunduğu veri merkezi hizmetlerini www.doruk.net.tr adresini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Kurumunuzun ihtiyaçlarını belirlemek için ve  size en uygun hosting hizmetini bulmak için 0850 277 92 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Genel kategorisine gönderildi ve , , , , , , ile etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın