WHOIS Nedir?

Alan adı sahibi olmadan önce Whois konusunu araştırmak önemlidir. Bu yazımızda Whois’i daha iyi anlamak için, alan adı gizliliğinin size, web sitenize ve işinize etkilerini konu alacağız.

Whois alan adı konusunda en eski araçlardan biridir, kullanımı ile alan adı sahibinin bilgilerine, IP adresine ve kamuya açık kayıtlarına isteyen herkesin ulaşması mümkündür. Whois sorgulama ile çeşitli bilgilere erişilebilir. Ancak Whois’in temel amacı, bireylerin bir web sitesinin kime ait olduğu bilgisine erişmesini sağlamaktır.

Whois sorgulaması manuel veya otomatik olarak yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kilit nokta, bir alan adı satın aldığınızda, hakkınızdaki tüm bilgiler, herkesin erişebileceği bir kamuya açık bir veritabanında saklanır.

Whois Veritabanında Hangi Bilgiler Depolanır?

Whois sorgusu tarafından döndürülen bilgiler, alan adı kayıt firmalarından gelir.
Whois sorgularında yer alan bilgiler, alan adının kaydedildiği sırada verilen bilgilerin miktarına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Bu, “Whois Nedir?” sorusunu cevaplamayı biraz daha karmaşık hale getirebilir.

Genel olarak aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

  • Kayıt edicinin adı
  • Kayıt edicinin adresi
  • Geçerli bir telefon numarası veya e-posta adresi
  • Alan adı
  • Hosting sunucu bilgileri
  • Alan adının kayıt edildiği tarih ve kayıt süresinin bitiş tarihi
  • Kayıt edicinin iletişim bilgileri

Bunlar sadece Whois sorgularının  sunması gereken temel ayrıntılardır. Ek iletişim bilgileri, alan adı hakkında daha fazla bilgi veya kayıt ettirenin alan adı kayıt kuruluşuna kaydettiği diğer alan adlarıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

mark

Whois Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

Whois sorgulama oldukça basittir Whois sorgulama çubuğuna alan adını yazmak ve arama tuşuna basmak yeterlidir. Sorun şu ki, programcılar ve genel kullanıcılar için ad, adres, telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinize ulaşabilirler. Alan adı alırken kayıt edici firma bilgilerinizin gizliliği seçeneğini sunar. Bu seçenek ile whois’de yer alan iletişim bilgilerinizin yerine, kayıt edici firmanın iletişim bilgileri gelir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği sağlanmış olur.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bilgilerinizin gizliliği hem sizin hem de işletmenizin istenmeyen e-postalardan veya işinizle alakalı ayrıntıları bulmaya çalışan insanları sizden uzak tutar.

Gizlilik seçeneğini seçerek bir alan adı kaydettiğinizde, Whois bilgileriniz maskelenir. Alan adı kaydı sırasında verdiğiniz bilgilerin yanlış olmamasına dikkat edilmelidir. Alan adınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Alan adınızla alakalı herhangi bir sorun ortaya çıktığında kendinizi savunma yeteneğinden mahrum kalırsınız. Gizlilik seçeneğini seçtiğiniz takdirde, herhangi bir sorun olma ihtimalinde kayıt edici firmanın sizinle iletişim kurabilmesini sağlarsınız.

Alan Adınızın Bilgileri Kamuya Açık Olursa Ne Olur?

Alan adınızı kaydederken bilgilerinizin gizliliği kısmını atladığınızda, bilgileriniz herkesin görebileceği şekilde bırakılır. ICANN (IP adreslerinin ve alan adlarının yönetimini denetleyen kuruluş) net bir şekilde Whois bilgilerinin herhangi bir talepte bulunmak için kullanılmamasını belirtmiş olsa da; karşınıza sizden talepte bulunan şüpheli kişiler çıkabilir.

Bu kişiler sizinle iletişim kurabilir, hizmetlerini veya sattıklarını ürünü tanıtabilirler veya alan adını kendilerine transfer etmeniz için size baskıda bulunabilirler.
Kötü amaçlı kişiler alan sizi dolandırıcılık amaçlı arayıp, bilgi düzenlemeleri için ödeme yapmaya, alan adınızın kilitli kalmasını önlemek için ücret ödemenizi isteyebilirler.

Gizlilik olmadan bir alan adını kaydetmek daha uygun fiyatlı olabilir; ama daha güvenli değildir. Kötü amaçlı kişilerin hedefi haline gelebilirsiniz. Alternatif bir seçenek olarak, kişisel bilgiler yerine, kurumsal işletme bilgilerini Whois bilgisi olarak kullanmak Whois gizliliği olmadan devam etmek için daha güvenli bir yoldur.

Güvenli alan adı ve hosting hizmeti için www.doruk.net.tr adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Genel kategorisine gönderildi ve , , , ile etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın