CAPTCHA Nedir ve Neden Kullanılır?

Web sitesine CAPTCHA eklemek sıklıkla kullanılan bir güvenlik önlemidir. CAPTCHA kullanılmadığında spam botları sitenize form gönderebilir, spam hesapları oluşturabilir ve web sitesinin türüne bağlı olarak spam bilgileri gönderebilir. Web sitesine CAPTHCA eklemek sanıldığından çok daha basittir. Web site tasarımı konusunda uzman olmayan kişiler de, basit bir internet araştırmasıyla gerekli adımları izleyerek kurulumu gerçekleştirilebilirler.

CAPTCHA Nedir?

CAPTHCA, kullanıcıların bot olmadığını anlamak için, önceden belirlenmiş bir kodun girilmesi ile yapılan bir doğrulama işlemidir.“Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart”ın baş harflerinden meydana gelmektedir. Web sitenizde bulunan iletişim ve üyelik formlarının altına konarak, önemsiz ilanlar, spam kullanıcı hesapları ve güvenlik açıklarına yönelik koruma sağlamak amaçlı kullanılmaktadır.

CAPTCHA bir insanın cevaplayacağı ama botların cevaplayamayacağı basit sorulardan oluşur. İnsanlar bu basit sorulara cevap verebilirken, botlar resimde gösterilen kelime grubunu okuyamaz. CAPTCHA’da sürekli kendini bu botlardan daha akıllı tutacak güncellemeler yapar.recaptcha_picNerelerde CAPTCHA Kullanılmalıdır?

CAPTCHA’lar gibi açık form yapılarında kullanılmadır. Açık formlar üyelik girişi yapılmadan ulaşılabilen, genele açık form yapılarıdır. Örneğin web sitenizde ziyaretçilerin üye olmak için bir form doldurmaları gerekiyorsa bu form yapısının altında olmalıdır. Web sitesinde bulunan iletişim formları da bu form yapısındandır.  CAPTCHA kullanılmazsa bir süre sonra spamler gerçek müşterilerinizin doldurduğu formlara dikkat etmenizi zorlaştırıp işinizi engeller. Yeni kullanıcılara yönelik üyelik formlarında mutlaka olması gereken bir uygulamadır.

Öte yandan, üyelik ile giriş sağlanan bir web siteniz varsa ve üye olduktan sonraki aşamada form yapıları mevcutsa yani kullanıcı zaten giriş yapmışsa, kullanıcı giriş yaptığı sırada kimliği doğrulanmış olduğundan, ödeme formunda bir CAPTCHA’ya ihtiyacınız olmayacaktır.

CAPTCHA Türleri

Zaman geçtikçe“2+1?” gibi basit matematik soruları ve “tüm ağaç içeren görselleri seçin” gibi gruplama soruları gibi türler eklenmiştir. 2009 Google tarafından üretilen, eski kitapların ve sokak tabelalarının taranan 2 kelimeden oluşan ReCAPTHA muhtemelen en yaygın ve tanınan türdür.

En iyi CAPTCHA kodu kolay okunabilen ve uzun olmayan kodlardır. Kod okunamadığında kodu yenileme seçeneği veya görme engelliler için sesli okuma özelliği de olan CAPTCHA’lar tercih edilmelidir. Ayrıca CAPTCHA yanında yer alan metinler ile bu sistem ile müşterilerinizi koruduğunuzu belirtmelisiniz. Sade tasarımlı, kolay okunabilir bir kod, işlevini en iyi şekilde yerine getirecek ve yoğun spam gönderiminden sizi koruyacaktır.

Genel kategorisine gönderildi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın