Yeni Alan Adı Uzantılarına Yönelik Markanızı Koruma Rehberi

2014 Ocak ayında yeni alan adı uzantılarının satışına başlanmasıyla beraber Adidas, Burberry veya Tommy Hilfiger gibi markalar marka ile ilgisi olmayan kişiler tarafından kayıt edildi.

Alan adını işgal etme bir marka veya şirketin alan adını kaydetme ve alan adını kaydedilen marka veya şirketin geri almak için kayıt eden kişiye para ödeyeceği ümit edilen ve sık olarak karşılaşılan bir uygulamadır.

İşgal edicilerin bunu yapmasının ardındaki teme sebep onlara geri almak için para ödemenin, yasal yollara başvurmaktan kimi zaman daha ucuz ve daha çabuk sonuçlanmasıdır.

protect

Marka adına değer veren bir kurum kendisini bu tip bir işgalden korumalıdır. Peki, markaların bu durumda yapabilecekleri nelerdir?

Yeni Alan Adlarını Takip Etmek

Alan adı işgaline karşı alınması gereken önlemlerden ilki, yeni alan adlarının satışa çıkış tarihlerini takip ederek markanıza ait alan adlarını almak en kısa çözümdür. Bunun için yeni alan adları listesini kullanarak ileride işinize yarayabilecek alan adlarını koruma altına alabilirsiniz. Yeni alan adlarını rezerve etmek size ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz yeni proje alanları açacaktır.

Trademark Clearing House (TMCH)

(TMCH) ile markanızı tescil ettirmek size ileride avantaj sağlayacaktır. Markanızı tescil ettirmeniz durumunda işgal edilen alan adlarıyla alakalı hak talep edebilir ve yasal yollara başvurabilirsiniz. Marka tesciliyle alakalı danışman firmalardan yararlanabilirsiniz.

Uniform Domain Name Resolution Policy (Alan Adı Çözümleme Politikası)

Kısaca UDRP ICANN tarafından alan adlarının kayıtlarını düzenleme amacı ile kurulmuştur. Çözümleme politikası, küfürlü veya kötü niyetli başvurular için hakemlik işlemlerini içerir. UDRP sistemi yalnızca ticari marka sahipleri tarafından kullanılabilir. Bu sistem vasıtasıyla marka sahibi, kayıt ettirenin alan adı üzerinde hak veya meşru çıkarı olmadığı yönünde şikayetlerini iletebilir. Başvuru kabul olduğunda alan adı iade veya iptal edilebilir.

Uniform Rapid Suspension System  (Hızlı Askıya Alma Sistemi)

UDRP üzerinde modellenen URS, UDRP işlemlerine daha ucuz ve daha hızlı bir alternatif olacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem, tüm yeni alan adları için geçerlidir. URS daha hızlı bir sistem ancak kaydın kötü niyetle yapıldığına dair daha fazla kanıt isteyen bir sistem. Aynı zamanda, URS kapsamında yapılan başvurular UDRP altındaki başvurulardan daha sınırlıdır ve alan adı aktarılmak veya iptal edilmek yerine sadece askıya alınabilir.

Gördüğünüz gibi, yeni alan adlarına yönelik markanızın adını ve ticari markasını korumanın birkaç yolu vardır. Ve markanızı yeni alan adlarından birine kaydetmediyseniz, bugün bunu yapmak için iyi bir zaman olabilir! www.doruk.net.tr

Genel kategorisine gönderildi ve , , , ile etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın