Alan Adınız Markalı mı Bulunabilir mi Olmalı?

Daha önce alan adı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusuna değinmiştik. Bu yazımızda ise en çok ikileme düşülen bir konuya değineceğiz. Bir websitesi oluşturmanın en önemli ilk adımı alan adı seçimidir. Alan adı seçerken marka adının mı  yoksa anahtar kelimenin öne çıkmasını tercih etmelisiniz ve bu iki seçenekte size yardımcı olabilecek birkaç ipucuna değineceğiz.

Eğer önceden araştırdıysanız bilmeniz çok mümkün; iyi bir alan adının sahip olması gereken 5 önemli özellik vardır.

  • Kısa
  • Akılda kalıcı
  • Okunması kolay
  • Yazması kolay
  • Diğer rakiplerin alan adına çok benzememek
  • Başkasının ticari markası olmamak

Bu kısa liste belirlediğiniz birkaç alan adı içinden en iyisini seçmek için mükemmel. Fakat yeni bir alan adı oluşturacaksınız çok yardımcı olmayabilir.

alnad

Başlamadan önce, bir kenara yazmanız gereken en önemli şey; eğer bu konuda çok fazla para harcamayı göze almıyorsanız, tek sözcüklü bir alan adını .COM .ORG veya .NET gibi en çok tercih edilen alan adlarında bulabilmeniz mümkün değil. Çünkü birçoğu diğer işletmeler veya alan adı spekülatörleri tarafından alınmış durumda. Eğer tek kelimelik, spesifik bir alan adı sahibi olmak istiyorsanız, yeni uzantılara göz atabilirsiniz. En çok satılan alan adı uzantılarından birine sahip olmak istiyorsanız alan adınızı oluştururken yaratıcı olmak zorundasınız.

Bulunabilir  & Markalı Alan Adı

Bulunabilir bir alan adı websitenizi tanımayan insanların basit bir internet aramasıyla bulunabilmesini sağlar. Bir anahtar kelimeden veya 2 anahtar kelimenin birleşmesinden oluşurlar (renkli-toka.com , kırmızı-ayakkabı.com gibi).

Markalı alan adlarında ise marka adı yer alır ve çoğu zaman benzersiz tek bir kelimeden oluşurlar (qwerty.com gibi) ve markanıza dair aramalarda organik olarak üstlerde çıkmanıza yardımcı olurlar.

Hangisini seçmelisiniz?

“Hangisi olmalı?” diye düşünmeden önce, pazarlama amacınızı belirlemeniz bu konuda size çok yardımcı olacaktır. Eğer paralıdan çok organik arama trafiği istiyorsanız, websitenizi içerik olarak destekleyecekseniz bulunabilir özelliklere sahip bir alan adı seçebilirsiniz.

Diğer taraftan, eğer pazarlama planınız markanızı tanıtmak ise markalı bir alan adı seçmeniz doğru olacaktır.

Markalı Bir Alan Adı Yaratmak

İyi bir markalı bir alan adı yaratmak biraz uğraşı istiyor. En iyileri benzersiz kelimelerden oluşan ama bir şekilde websitenin amacıyla bağlantılı olanlardır. Twitter.com’u örnek vererek ilerleyebiliriz. Kuş cıvıltısı anlamına gelen kelime insanlara mini blog yazılarını anlatmak için mükemmel.

Bileşik kelimeler -YouTube, Facebook gibi- markalı bir alan adı yaratma konusunda harika bir yöntemdir. Markanızla alakalı birkaç kelimeyi yazın, sonra onları kulağa en güzel gelen şekilde birleştirin.

Sonekler- markalı alan adı yaratmada popüler bir yöntemdir. Bir kelimenin sonuna bir ek ekleyerek markanızı oluşturabilirsiniz. Evidea.com, Markafoni.com bu biçime örnek olarak gösterilebilir. Markanızı yaratma konusunda oldukça yaratıcı olmanıza imkan sağlar.

En son seçenek olarak, kendi kelimenizi yaratabilirsiniz. Etsy.com bu türe bir örnek olarak gösterilebilir, hayal gücünüze bağlı olarak benzersiz markanızı yaratabilirsiniz.

Markalı bir alan adı yaratırken aklınızda bulunması gerekenler: öncelikle bu alan adınızın okunuşu kulağa güzel gelmeli ve söylenmesi kolay olmalı. Karışık ve söylenmesi zor bir alan adı yerine basit, kulağa hoş gelen ve ilgi çekici bir alan adı websitenizi daha başarılı kılacaktır. Websitenizin ismine karar verdikten sonra en kaliteli hosting ve alan adı hizmeti için DorukNet‘i ziyaret etmeyi unutmayın.

Genel kategorisine gönderildi ve , , ile etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın