SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası (Secure Sockets Layer) sunucu ile istemci (kullanıcı) arasındaki veri akışını şifrelemesini sağlayan bir sistemdir. Girilen web sitesinin adres çubuğunda “https” yazması bunun bir SSL oturumu olduğunu belirtmekle birlikte, kullanıcının güvenli bir adreste olduğunun da göstergesidir.

Sayfanın açılma aşamasında sunucu, tarayıcıya sertifika bilgilerini bildirir. Tarayıcı bu sertifika bilgilerinin, sertifika sağlayıcısından doğrulama talebinde bulunur. Sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak, tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu bildirir. Web sitesinin aldığı sertifika çeşidi de adres çubuğunda yeşil kilit, firma ismi, logo vs. gözükür.

SSL

Sertifika bilgilerinin doğrulanmadığı durumda servis sağlayıcısı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir ve tarayıcı genellikle kullanıcıyı sertifikanın doğrulanmadığına dair uyarır. Özetle, kullanıcının bilgilerini, site üzerinde yaptığı işlemleri güvenli şekilde yaptırmayı amaçlayan protokoldür.

E-ticaret yapan tüm firmalar, müşterilerine alışverişleri esnasında, maksimum güvenli bir ortam sağlamak ister. Siz de, SSL sertifikası kullanarak, müşterilerinize ait bilgileri maksimum koruma altında tutmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. SSL sertifikası sayesinde, müşterileriniz sitenizde alışverişlerini yaparken, kişisel bilgilerini ya da firmalarına ait bilgileri güvenli bir şekilde sizinle paylaşabilirler. DorukNet, Comodo SSL güvencesini tercih etmektedir.

Tüm SSL paketlerimizi incelemek ve detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Genel kategorisine gönderildi. Kalıcı bağlantıyı yerimlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın