DorukNet | Ümit Açıkalın

Online Satış

Başarı Hikayeleri

Ümit Açıkalın

TUI Tantur Turizm Bilgi Teknolojileri Müdürü
1977 yılında kurulan Tantur, kurumsal seyahat hizmetleri ve tatil organizasyonlarında, Türk ve yabancı iş dünyasına sağladığı sınırsız imkânlar ve güvenilir, kaliteli servis anlayışı ile Türkiye’nin önde gelen turizm şirketlerinden biridir.

Kısaca Tantur hakkında bilgi verebilir misiniz?

1977 yılında kurulan Tantur, kurumsal seyahat hizmetleri ve tatil organizasyonlarında, Türk ve yabancı iş dünyasına sağladığı sınırsız imkânlar ve güvenilir, kaliteli servis anlayışı ile Türkiye’nin önde gelen turizm şirketlerinden biridir. Tantur A.Ş 2009 yılından itibaren de TUI Travel PLC ile birleşerek, yaklaşık 60.000 personel, 150’nin üzerinde marka ve 90 ülkede 40 milyon müşteriye hizmet veren bir oluşumun Türkiye ayağında, incoming hizmetleri gerçekleştirmektedir.

DorukNet‘in hangi hizmetlerinden yararlanıyorsunuz? Kısaca Tantur Turizm ve DorukNet işbirliği hakkında bilgi verebilir misiniz?

DorukNet ile uzun yıllardır veri ağı, ses ve sunucu barındırma hizmetleri konusunda çalışmaktayız.

• Veri Ağı kısmında, yoğunlukla fiber alt yapıdan oluşan MPLS network hizmetinden yararlanmaktayız. 2 merkez ve 12 şubeden oluşan ağ yapımız için, DorukNet omurgası üzerinden hizmet almaktayız. Merkezlerimizden biri Tantur Antalya veri merkezi, diğeri de DorukNet Antalya Bölge Müdürlüğü ofisindeki veri merkezi olarak kullanılmaktadır. İnternet çıkışlarımız ise, DorukNet Antalya, DorukNet İstanbul üzerinden olmaktadır. Özellikle İspanya ve Almanya’da çeşitli veri merkezlerinde de bulunan operasyonel ve finansal programlarımıza erişmek için kullandığımız Ipsec VPN hizmeti için, DorukNet’in özel olarak sunmuş olduğu TT yurt dışı bağlantılarına alternatif olarak, yurt dışı bağlantılı firmalar üzerinden de hizmet alabilmekteyiz.

• Ses hizmeti tarafında, uzun zamandır outbound yönünde çalışmalarımızı yapmaktayız. Mevcut Avaya IP santrallerimizi DorukNet Ses sunucuları üzerinden SIP Trunk’lar oluşturulacak şekilde bağlantılarımızı yaptık. Tüm outbound ses görüşmelerimiz MPLS Network üzerindeki Fiber Metro Ethernet hatlarımız üzerinden gerçekleştirdik. Ses kalitesi ile ilgili herhangi bir problem yaşamadık. 2015 yılı başında yenilediğimiz sözleşme ile birlikte Türk Telekom da bulunan PRI hatlarımızın %80 ini DorukNet üzerine taşıyarak inbound yönünde de çalışmaya başladık. Finansal açıdan bakarsak; Tantur’un büyüme eğilimini de göz önüne alarak, ses hatlarımızın maliyetlerinde ortalama %70 oranında tasarrufu DorukNet ile sağladık.

• DorukNet Antalya Veri Merkezi üzerinde sunucu barındırma hizmetini almaktayız. Firewall ve bazı kritik sanal sunucularımızı veri merkezinde barındırmaktayız. Özellikle de Hibrit Cloud olarak tasarladığımız sistemsel yapımız içinde, iş sürekliliği açısından bize kazanımlar sağlamaktadır.

DorukNet ile olan iş birlikteliğinizin firmanıza sağlamış olduğu avantajlardan kısaca bahseder misiniz? 

Ofislerimizin Türkiye’deki konumlarından dolayı, DorukNet ile çalışmak hem teknik açıdan hem de maliyet açısından bizlere artı kazandırmaktadır. Turizm operasyonunun merkezi olan Antalya’da, bölge ofislerinin olması ve sorun halinde Antalya Bölge Müdürlüğü üzerinden teknik ekiplerin müdahalesi, sorunu çözme sürecini kısaltmaktadır. Bu durum, değerlendirmelerimiz için, ister istemez en önemsediğimiz madde haline gelmektedir.

Sizce DorukNet’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliği nelerdir? 

Müşteri dostu yaklaşım ve çözüm odaklı projeleri. IT tarafındaki her türlü projeyi rahatlıkla DorukNet ’deki yetkili birimdeki arkadaşlar ile masaya yatırıp sonuca gidebiliyoruz.

Sizin eklemek istedikleriniz? 

Tantur olarak, uzun yıllardır yapmış olduğumuz iş ortaklığımızın, ileriki dönemlerde başarılı bir şekilde devam etmesini ümit ediyor, DorukNet ’i uzun yıllardır korumuş olduğu çizgisi için tebrik ediyorum.

Tüm Soru, Öneri ve bildirimleriniz için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

7/24 Çağrı Merkezi