DorukNet | Erhan Tellioğlu

Online Satış

Başarı Hikayeleri

Erhan Tellioğlu

Doğuş Medya Grubu Bilişim Direktörü
Doğuş Yayın Grubu kendi alanında ülkemizde diğer yayın kuruluşlarına örnek olan bir yapıya sahip.

Kısaca firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğuş Yayın Grubu kendi alanında ülkemizde diğer yayın kuruluşlarına örnek olan bir yapıya sahip. Şu an 7 TV kanalı, 9 radyo, 9 dergi ve ntvmsnbc, oley.com ve ntvspor'u da içeren çeşitli web sitelerini barındıran Türkiyede adından en fazla bahsedilen  yayın kuruluşu durumundayız. 1200 çalışanımız ve 200 milyon dolar civarında ciromuz var.  Öncü, yenilikçi ve istikrarlı kimliğimizle Türkiye'de medya sektörüne yön vermekteyiz.

Grubumuza ait olan ve Türkiye'nin bir numaralı spor haber sitesi olan NTVspor'u, günlük yaklaşık 350.000 kişi ziyaret etmekte. Ayrıca 200Mbit bandwidth kullanımı gerçekleşmekte.

DorukCloud Servislerinden nasıl haberdar oldunuz?

Bulunmuş olduğum görevden dolayı bu sektörü ve gelişmeleri çok yakından takip ediyorum. İleride oluşacak donanımsal ve yazılımsal ihtiyaçlarımızı herhangi bir ön yatırıma gereksinim duymadan çözümleyebileceğimiz bir sistem arayışı içerisindeydik.

DorukNet ile veri merkezi tarafında çalışmalarımız bulunmakta. Bu kapsamda yapmış olduğumuz toplantılarda bizlere Türkiye'de ilk kez Microsoft Hyper-V platfromunda Bulut Bilişim hizmetini sunacaklarından bahsettiler.

DorukNet Bulut Bilişim Servislerini kullanmaya nasıl karar verdiniz?

Türkiye'nin bir numaralı spor haber portalını yönetiyoruz. Önemli müsabakalar sonrasında ziyaretçi sayısı bir anda yükselmekte ve bağlantı trafiği artmakta. Bu sebeple sistem kaynaklarımızı izleyebilmeli ve derhal müdahale edebilmeliyiz. Bu ani yükselişlerde sistem kaynaklarını acilen arttırmamız gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı efektif kaynak dağıtımı ve kullanımı yapabileceğimiz bir sisteme ihtiyaç duymaktaydık

DorukNet yapmış olduğu Cloud lansmanından hemen sonra, bize ihtiyacımız olan tüm testleri yapabileceğimiz ve sonuçlarından son derece tatmin olduğumuz bir test sistemi oluşturdu. Sistem mevcutta kullandığımız sistemden çok daha iyi çalışıyor.

Cloud ortamında yaratılan test sunucular sayesinde, yönetim kontrol panelinden kendi sunucularımızı yaratma, anlık kapasite ihtiyaçlarımızı hızlıca yönetme, kaynaklarımızı efektif kullanma, sistemin sağladığı tüm avantaj ve kolaylıklardan faydalanma fırsatı yakaladık.

DorukNet ile olan işbirlikteliğinizin firmanıza sağlamış olduğu avantajlardan kısaca bahseder misiniz?

Türkiye'nin en büyük spor haber portalını yönetmemizden dolayı, anlık RAM ve CPU kaynak ihtiyaçlarımız oluyor. Önceden bu ihtiyaçlarımızı manuel olarak karşılarken, şimdi Cloud ortamında online olarak çok kısa süre içerisinde karşılamaktayız.

Daha dazla kaynağa ihtiyaç duyduğumuzda kaynak arttırımımız 5 dakika gibi kısa bir sürede ve sunucumuz çalışır haldeyken herhangi bir servis kesintisine uğramadan gerçekleştirilmekte.

İhtiyacımız kadar işlemci, bellek ve depolama alanı kullanarak, gereksiz kaynak tüketimini azaltıp böylelikle sahip olduğumuz sanal makineden maksimum verim elde etmiş oluruz.

Cloud sistemi ile artık kendi işimize daha odaklanma fırsatı yakaladık.

Tüm Soru, Öneri ve bildirimleriniz için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

7/24 Çağrı Merkezi