DorukNet | SSL Sertifikası Nedir?

Blog

DorukNet ile ilgili güncel bilgileri ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir?

Türkçe’ye Güvenli Soket Katmanı olarak çevrilebilecek SSL (Secure Sockets Layers), web sunucunuz ve ziyaretçinizin tarayıcısı arasındaki her türlü bilgiyi şifreyelen bir güvenlik protokolüdür. Ziyaretçinizin web siteniz üzerinden sizinle paylaştığı tüm bilgiler şifrelenir ve bilgiler size ulaştığında şifre çözülür. Böylece, ziyaretçinizle aranıza girmeye çalışan kötü niyetli bir kullanıcı bilgileri ele geçirse bile şifreli olduğu için bu bilgileri çözümleyemez.

SSL’in kullanılmasının temel amacı internet üzerinden gönderilen önemli bilgilerin yalnızca amaçlanan alıcının anlayabilmesi için şifrelemektir. Bununla birlikte, markanızın sektör içindeki rekabette öne çıkmasını da sağlar. Güvenliği en üst önceliği olarak gösteren Google, 2015 yılından itibaren SSL sertifikası ile korunan web sitelerini aramalarda ön plana çıkartıyor. 

SSL Kullanımı Neden Önemlidir?

Ziyaretçilerinizin sitenizde güvenle gezinebilmesi, bilgilerini sizinle paylaşabilmesi ve sitenizin aramalarda üst sıralarda yer alabilmesi için SSL kullanmanız kritik bir öneme sahiptir.  

- Kimlik Hırsızlığının Önüne Geçin

Bilgilerin SSL ile şifrelenmesi önemlidir, çünkü internette gönderdiğiniz bilgiler hedef sunucuya ulaşmak için bilgisayardan bilgisayara aktarılır. SSL sertifikası bulunmayan web sitelerinde kullanıcı ve sunucu arasına girebilecek herhangi bir kişi; kredi kartı numaranızı, kullanıcı adınızı, şifrenizi ve diğer önemli bilgilerinizi görebilir. SSL sertifikası kullanıldığında ise bilgi, gönderdiğiniz sunucu dışında okunamaz hale gelir ve bilgileriniz hackerlardan ve kimlik hırsızlarından korunur. 

- Siteniz Daha Profesyonel Görünsün

SSL sahibi web sitelerin bağlantıları “https://” ile başlar ve adres çubuğunun başında kilit ikonu yer alır. SSL protokolüne yapacağınız ufak bir yatırım ziyaretçilerinizi güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizin daha profesyonel gözükmesini de sağlar. Kredi kartı detayları gibi önemli bilgilerin paylaşıldığı e-ticaret sitelerinin ötesinde, artık günümüzde popüler sitelerin neredeyse hepsi SSL ile korunmaktadır. 

- Aramalarda Üst Sırada Yer Alın 

Web sitenizin SSL’e sahip olması, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için gerekli olan özelliklerden sadece biridir. Bazı şirketler web sitelerini SSL ile güvence altına almadan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için binlerce lira bütçe ayırmaktadır. Güvenliği en yüksek öncelikleri arasına alan Google ise SSL sahibi web sitelerini daha güvenli kabul eder ve aramalarda üst sıralarda gösterir. Yani aynı içeriğe sahip iki web sitesinden SSL ile şifrelenen site aramalarda daha üst sırada yer alır. 

DorukNet’in 25 yıllık tecrübesi ile sunduğu SSL ürünlerinden ihtiyacınıza en uygun olanı seçerek siz de ziyaretçilerinizi güvence altına alabilir, web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Tüm Soru, Öneri ve bildirimleriniz için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

7/24 Yardım Masası