DorukNet | iWeb 3.0 Üzerinde Ftp Yardımı İle Dosyalarınızı Yayınlama (Linux Hosting)

Online Satış
Uptime Oranı
EYLÜL 2019
UPTIME ORANI
%99,95

Blog

DorukNet ile ilgili güncel bilgileri ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

iWeb 3.0 Üzerinde Ftp Yardımı İle Dosyalarınızı Yayınlama (Linux Hosting)

Önemli Not : iWeb ile hazırlanmış sayfaların Windows platformunda barındırılmakta olan alanlara yüklenmesinde bilinen bazı sıkıntılar mevcuttur.

Bilinen bu sıkıntılar hakkında daha detaylı bilgi için: http://support.apple.com/kb/TS2580 linkini ziyaret edebilirsiniz.

Apple’ın üreticisi olduğu iWeb programı yardımıyla hazırladığınız dosyalarınızı, DorukNet üzerinde barındırılmakta olan Linux tabanlı alanınıza; yine iWeb ile birlikte sunulan  FTP (file transfer protocol) seçeneği ile yükleyebilirsiniz.

Ftp ile hazırladığınız dosyalarınızı yükleyip yayınlayabilmek için, alan adınızın bir yerde tescil edilmiş olması, alan adınıza ait tarafımızda bir linux web hosting planınızın olması ve de alan adınızın URL’sini biliyor olmanız gerekmektedir. Örneğin : http://www.alanadim.com

Önemli Not : iWeb yazılımı yine Apple’ın bir servisi olan MobileMe servisi ile uyumlu yaratıldığı için, aşağıda sıraladığımız ve benzer web sitesi uygulamaları yüklediğiniz alanda çalışmayabilirler.

  • Parola Koruma
  • Blog ve fotoğraf yorumları
  • Blog aramaları
  • Ziyaret Sayacı
iWeb ile hazırlamış ve de daha önceden sitenize yüklediğiniz dosyalar üzerinde lokalinizde yaptığınız değişikliklerin sitenizde de güncellemesi için, yaptığınız her değişiklikten sonra dosyalarınız sitenizde de güncellenmesi için yeniden yayınlama yapmanız gerekmektedir.

iWeb Üzerinde Ftp Yardımı İle Dosyalarınızı Yayınlama :

1. iWeb penceresi içerisinde sol menüde yayınlamak istediğiniz sitenizi seçiniz.

2. Karşınıza çıkacak "Site Publishing Settings" penceresi içerisinde yer alan “Publish to” açılır pencersinden “Ftp Server” seçilir.

3. Bu adımda iWeb programında kayıtlı olması için bu tanımıza ait bir isim girebilirsiniz. (alanadim.com şeklinde de yazabilirsiniz)

4. Hazırladığınız dosyalarınızın içerisinde, herhangi bir kontak e-posta adresi seçeneği seçmiş veya kullanmış iseniz, gönderilen e-postaların ulaşmasını istediğiniz adresinizi buraya yazabilirsiniz.

5. “FTP Server Settings” bilgi ekranına kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi girmelisiniz.

“Test Connection” butonu yardımıyla kullanıcı bilgilerinizin doğruluğunu sınayabilirsiniz.

Önemli Not : iWeb ile hazırlanmış sayfaların Windows platformunda barındırılmakta olan alanlara yüklenmesinde bilinen bazı sıkıntılar mevcuttur. Bilinen bu sıkıntılar hakkında daha detaylı bilgi için : http://support.apple.com/kb/TS2580 linkini ziyaret edebilirsiniz

6.“Website URL” alanına yukarıda da belirtiğimiz web sitenizin URL bilgisini giriniz.

7. Sitenizi her güncellediğinizde varsa Facebook hesabınızdaki profiliniz de güncellenmesini istiyorsanız “Update my Facebook profile when I publish this site.” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Elbette ki bu özelliğin çalışabilmesi için bir Facebook hesabınız olması ve hesabınızı iWeb programına tanımlamış olmanız gerekmektedir.

8. iWeb  penceresinde üstte yer alan, toolbar içerisindeki “Publish Site” butonu yardımıyla yayınlama ve yükleme işleminizi başlatabilirisiniz.

Bu seçim ile sadece 1. adımda seçmiş olduğunuz siteniz sunucunuza yüklenir veya sunucuda güncellenir.

Yayınlamak istediğiniz dosyalarınızın büyüklüğüne göre, yayınlama işlemi bir süre devam edecektir. Yayınlama işlemi bittiğinde karşınıza bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıdan sonra yayınladığınız sitenizi internet üzerinden ziyaret edebilir, iWeb ile hazırlanmış sitenizi bu şekilde de takip edebilirsiniz .

iWeb menüsü içerisinde yer alan web sayfalarınızın ve sitelerinizin yayınlanmış olanları mavi renkte gösterilir. Henüz yayınlanmamış dosyalarınız ise kırmızı renkte görünürler. Bu dosyalardan herhangi birini yayınlamanız durumunda rengi otomatik olarak maviye döner. Sitenizi ihitiyaçlarınıza göre değiştirmek istediğinizde, lokalinizde yapacağınız değişikliklerin sitenizde de güncellenmesi için dosyalarınızı online olarak yeniden yukarıda anlatılan sıra ile yayınlamanız gerekir.

Tüm Soru, Öneri ve bildirimleriniz için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

7/24 Yardım Masası