DorukNet | Veri Yedekleme Neden Önemlidir?

Blog

DorukNet ile ilgili güncel bilgileri ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Veri Yedekleme Neden Önemlidir?

Siber saldırı veya veri ihlali mağduru olan tüm işletmelerin yarısından fazlası, daha sonra kamuoyunun incelemesine tabi tutulmakta ve marka itibarında, müşteri sadakatinde ve müşteri güveninde zarar görmektedir.

Saldırı veya güvenlik ihlali yaşayan şirketlerin yaklaşık dörtte biri önemli iş fırsatlarını kaybetmektedir. Siber saldırı veya güvenlik ihlallerine bağlı veri kaybının sonuçları yıkıcı olabilmektedir. Ancak, bu yazıda ele alacağımız gibi siber saldırılar iş verileriniz için tek tehdit değildir. Bu makalede, iş verilerinize yönelik çeşitli tehditleri ve etkili bir veri felaket kurtarma planı ile bunlara karşı nasıl korunabileceğinizi tartışacağız.

Hackerlar, Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar 

Yukarıda belirtildiği gibi, siber saldırılar işletmeler için büyük kayıplara yol açabiliyor. Ayrıca, bilgisayar korsanları ve fidye yazılım salgınları kesinlikle hasara neden olurken, eski tip casus yazılımlar ve virüsler, sistem ihlalleri veri kaybı için önde gelen nedenler arasında yer almaya devam ediyor. Bu tür tehditlere işinizin ne zaman bir kurban olacağı sadece zaman meselesidir. Virüs ve fidye yazılımlara karşı anti-virüs yazılımları yardımcı olabilir. Yine de, güncellenmiş anti-virüs yazılımlarıyla bile çoğu işletme, hacker ve kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanan veri kaybına maruz kalabilir.

Doğal Afetler

Siber saldırıların, bilgisayar korsanlarının ve kötü amaçlı yazılımların haricinde muhtemel olan bir risk de doğal afetlerdir. Bir yangın, sel veya başka bir türdeki doğal afet, bulunduğunuz yerdeki tüm verileri silebilir ve geri dönüşü neredeyse imkansız hale getirebilir. 

Hırsızlık

İş verilerinizi tuttuğunuz kişisel bilgisayarınız veya iş yerindeki masaüstü bilgisayarlarınız çalınabilir, işleriniz bu olaydan etkilenebilir.

Cihaz Arızası

Cihanızda meydana gelen bir hasar nedeniyle verileriniz geri dönüşümsüz olarak kaybolabilir veya hasara uğrayabilir.

Nasıl Yedekleme Yapabilirsiniz?

İş verilerinin yedeklenmesinin en kolay yollarından biri, önemli dosyaların kopyalarını sabit sürücülerde veya diğer depolama aygıtlarında saklamaktır.

Dosyaları sabit sürücülere, USB sürücülere, harici sürücülere veya yerel ağ üzerinden bağlanılan aygıtlara kopyalama gerektiğinde yedeklerin kullanılabilir olmasını sağlamanın etkili bir yoludur. 

Herhangi bir veri kurtarma planı ile işletmeniz için önemli verilerin lokasyonunuzda kopyalarını tutmak önemlidir. Ancak, fiziksel felaketler, fidye yazılımları, hırsızlık ve diğer tehditler gibi riskler nedeniyle, lokal yedeklemeler tek planınız olmamalıdır. Dosyalarınızın ve verilerinizin lokal yedeklerine ek olarak, fiziksel risklerine her zaman en az bir kopyasını başka bir yerde daha saklamanız gerekir.

DorukNet Online Backup ile İşletmenizin Verilerini Koruyun

DorukNet Online Backup, fiziksel, sanal veya bulut üzerinde bulunan kritik verilerinizi güvenli bir şekilde taşımanızı, korumanızı ve kurtarmanızı sağlayan, sağlam ve kullanımı kolay bir şekilde yedekleme yapmanızı sağlayan bir yedekleme hizmetidir. DorukNet Online Backup ile fiziksel veya sanal sistemlerinizi tek platformda yedekleyebilir, tüm verilerinizin yedeğine dilediğiniz zaman ve yerde ulaşabilirsiniz. Yedekleme platformu sayesinde dilediğiniz verinin yedeğini hızlı ve kolayca alabilir, DorukNet veri merkezinde güvenle saklanan verilerinizi birkaç kolay adımda kurtarabilirsiniz.

• DorukNet Online Backup esnek bir yapıya sahiptir, kapasitesini kolaylıkla değiştirebilir; dilerseniz yedekleme kotanızı birden fazla kullanıcı arasında bölüştürebilirsiniz.  Destek için Müşteri Hizmetlerimiz’den yardım alabilirsiniz.

• Sanal ve Hyper-V sunucuların imajlarını, fiziksel sunucu için dosyalarınızı, Windows ve Linux server’larınızı, Windows, Mac ve Linux işletim sistemli bilgisayarınızı, Exchange maillerinizi, SQL veri tabanınızı yedekleyebilir ve dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

• Gelen tüm veriler hesabınıza özel anahtarla şifrelenir. Verileriniz veri merkezimizde sadece sizin erişimize açık olur.

• DorukNet Online Backup AES-256 güçlü şifreleme sistemini destekler, siz daha verilerinizi veri merkezine göndermeden önce şifreler. Böylece sizin belirlediğiniz parola ile sadece siz erişebilirsiniz.

• Verileriniz şifrelenerek, sisteminiz ve yedekleme sistemi arasındaki iletişim SSL ile şifrelenir. Verileriniz her zaman ve her şekilde güvendedir.

Size en uygun yedekleme planlarını incelemek veya daha fazla bilgi almak için DorukNet Online Backup sayfasına göz atabilirsiniz.

Tüm Soru, Öneri ve bildirimleriniz için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

7/24 Yardım Masası