DorukNet | Alan Adı Alırken Yapmamanız Gereken 6 Hata

Blog

DorukNet ile ilgili güncel bilgileri ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Alan Adı Alırken Yapmamanız Gereken 6 Hata

Websitenize ait alan adının akılda kalıcı ve içeriğe dair açıklayıcı olması gerekir. En acemi internet kullanıcıları tarafından bile hatırlanması ve yazılması kolay olmalıdır.

Siteniz için mükemmel olduğunu düşündüğünüz alan adı birçok nedenden dolayı sizin için doğru bir alan adı olmayabilir. Bu yazımızda bir alan adı alırken hata yapmaktan kaçınmak için neler yapabileceğinize göz attık.

Uzun alan adlarından kaçının.

Yazması çok uzun olan bir alan adı istemezsiniz. Şirketinizi uzun bir ismi olsa bile, internet kullanımı için onu kısaltmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin “Nergis Kitap ve Kahve Evi” şirket ismi uzun olarak kabul edilebilir. Böyle bir isme sahip şirket için, ismini özet bir hale getirerek alan adını nergiskafe.com olarak kaydetmek mantıklı olacaktır. Böylece ziyaretçilerin isminizi kolayca bulmasını sağlayabilir ve site içeriklerde uzun ismini kullanabilirsiniz.

Çift anlamlı kelimelere dikkat edin.

Çift anlamlı kelimeler sizin yanlış anlaşılmanıza neden olabilir. Çift anlamlı kelimelere dikkat ederek alan adınızı oluşturmanızda yarar vardır. Bunu önlemek için alan adını almadan önce, sözlüklerde kelimelerin diğer anlamlarına bakmanız, arama motorlarında alan adınız için düşündüğünüz kelimeyi aratmanız bir takım yanlış anlaşılmaları önleyecektir.

Kısıtlanmış alan adlarından kaçının.

Çevrimiçi dünyada işletmenizin neler yaptığını genelleştirmek uygun olacaktır Örneğin: Restoranda tavuk servis ediyorsanız, “tavuklulezzetler.com” alan adını kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak, restoranınızda servis ettiğiniz veya daha sonra servis edebileceğiniz diğer yiyecekleri arayanları kaçırmış olursunuz. Tavuk sevmeyen ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Müşterilerinizin diğer seçeneklerin de olduğunu öğrenmesini istiyorsanız “mutfaktanlezzetler.com” iyi bir alan adı olacaktır.

Kısa bir liste oluşturun.

Bir alan adı kaydetmeden önce arkadaşlarınızla beyin fırtınası yapın ve farklı fikirler bulmaya çalışın. Böylece alan adı almadan önce kısa bir listeniz olacak alınmış alan adları yüzünden süreç uzamayacak. Bunun gibi kısa bir listeye sahip olmak, otomatik öneriler yerine kullanmak istediğiniz isimleri bulmanıza yardımcı olurken size çok zaman kazandırabilir.

Yazım yanlışlarına karşı dikkatli olun.

Kullanmak istediğiniz adını kaydetmeden önce, her zaman yazım denetimi yapın. Bazen insanlar çok istedikleri bir alan adının kullanılmadığını görüp heyecanla alan adını alır fakat ödeme yaptıktan sonra yanlış yazdıklarını fark ederler. Harf yanlışları nedeniyle alan adına tekrar ödeme yapmak zorunda kalmak istenmeyen ve zor bir durumdur. Alan adını almadan önce kendinize bir müddet izin verin ve çok dikkatli bir şekilde tekrar okuyun.

Tire (-) kullanımından mümkün olduğunca uzak durun.

Alan adlarında tire kullanabilse de, işletme isminizin içinde tire olmadığı sürece, bundan mümkün olduğunca kaçınmak doğru bir tercih olacaktır. Birçok profesyonel, tire kullanımının sitenin amatör görünmesine neden olduğunu düşünür.

Artık gereken her şeyi biliyorsunuz, size en uygun alan adını bulmak için tıklayın!

Tüm Soru, Öneri ve bildirimleriniz için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

7/24 Yardım Masası